Kimlere Büyücü Denir?

Kimlere büyücü diyebilir büyücülük hakkında bilinmeyen bir oldukça detay vardır sizlere bilgiler vereceğiz ; Büyü işlemleri ile uğraşanlar, büyücü yada cadi olarak bilinirler. Kaynaklara baktiğimizda bunlarin çoğunlukla kadin olduğu görülüyor. Fransiz yazari Jules Michelet’ye ( 1798 – 1874 ) gore “Bir adam büyücüye karşi, onbin cadi” bulunuyordu. Genel anlamda yaşli, özürlü olarka gösterildiyse de aralarinde genç, sağlikli, hatta güzel olanlara rastlanirdi ( ve de rastlaniliyor).

Yargiç Henri Boguet Paris’te 1605’te yayinladiği Büyücüler Hakkinda Konuşmalar ( Discours des Sorciers ) adli kitabinda büyücülerin kirik bir haç taşidiklarini, saçlarinda işaretler bulunduğunu, kurda dönüştüklerini, şeytani inkar etmeğe zorlandiklarinda yere tükürdüklerini yaziyor.

Cadicilarin tarifine erişince, yanlarinda bir kara kedi, sari bir köpek yada bir kurbağa bulunur. Cadilar toplantiya giderken bir süpürgeye yada bir koça binerler. iş aletleri arasinda bir kazan, bir iğ, bir kurt postu, bir büyü el kitabi yeralir.

Her ne kadar büyücü-cadi, genel olarak, toplumdan uzak ve yalniz bir insan, bir uygulamaci olarak biliniyorsa da büyücülük tarihinde toplu şekilde, grup halinde çalişanlara sik sik rastlanilir ve ayni durum modern büyücülük için de geçerlidir.

 

Bundan önceki yazımız olan Şeytanlar Fena Kokuları mı Severler? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bu makaleyle ilgili geri bildirim gönderin.

Rate this post
Yorum yapın

Bağlama Büyüsü Bağlama Büyüsü Bağlama Büyüsü Bağlama Büyüsü Bağlama Büyüsü Bağlama Büyüsü Bağlama Büyüsü